arap dili ve edebiyatı dergisi
Anasayfa Edebiyat Ödülleri 2019 Arablit Öykü Ödülü Libyalı Yazar Najwa Bin Shatwan’ın !

2019 Arablit Öykü Ödülü Libyalı Yazar Najwa Bin Shatwan’ın !

Blogger Cuma Tanık
152 Kez Okundu

Arablit.org’un 2018’de başlatmış olduğu Arablit Öykü Ödülünün bu yıl ki sahipleri “عقبة الباكور” öyküsüyle Libyalı yazar Najwa Bin Shatwan ve öyküyü İngilizceye çeviren (The Sharp Bend at al-Bakur) Sawad Hussain oldu.

Üç kişilik jüri, kısa listede yer alan dört öykü arasından Libyalı yazar Najwa Bin Shatwan’ın “The Sharp Bend at al-Bakur” adlı öyküsünü ödüle layık gördü. Jüri üyeleri yazarı özellikle “Absürdün ustası” olarak değerlendirmekte.

Jüri üyelerinden akademisyen ve çevirmen Adam Talib, ödülün gerekçesini şöyle aktarıyor:

“Najwa Bin Shatwan absürdün ustası ve ‘The Sharp Bend at al-Bakur’ bunu açıkça gösteriyor. Öykü, 2011’de Libya’da başlayan yıkıcı çatışmaların arka planında ataerkillik altında kadınsı güzellik ideallerini hicvetmeyi başarıyor. Öyküdeki tempo mükemmel ve sözcük israfı neredeyse yok. 2011’den bu yana, vekâlet savaşlarının  bölgedeki ayrım gözetmeyen yaşam kayıplarını nasıl anlamalıyız? Öykü, masum kurbanların iktidardakilerin ve iktidarı arzulayanların gururu ve kibri için feda edildiklerini bizlere apaçık gösteriyor.”

Yazar ve çevirmen Nariman Youssef ise öyküyü şöyle değerlendiriyor:

‘The Sharp Bend at Al-Bakur’, savaşın yıkıcılığını banal ve fantastik arasında gidip gelen, mizah ve trajedi arasındaki dengeyi sağlayan, hatta savaş konusuyla çok oyalanmayan sade bir anlatıyla gözler önüne seriyor. Bin Shatwa’nın bir çok öyküsünde olduğu gibi bu öykü de zamansız bir masalı anlatırken aynı zamanda tarihi önemi haiz bir hikayeyi de aktarmaktadır.”

Öykü, Cuma Tanık tarafından Türkçeye çevrildi.

Derleme ve Çeviri: Cuma Tanık

Bir yorum yazın